רשלנות עורך דין

שתף את דעתך

עורך דין מטפל בשורה של בעיות ומטלות הנוגעות באופן ישיר לתחומים רבים בחיי החברה. הנעת תהליכים, פתירת סכסוכים, עריכת הסכמים ועוד הם משימות שמתבצעות, בין היתר, בעזרת יועצים משפטיים. כל אדם חייב לקבל שירותי עורך דין בשלבים שונים של חייו. אי אפשר לבצע עסקת מכירה או רכישת נכס ללא מערבות של עורך דין. הוא הדין לגבי עסקאות מסחריות, טיפול בסכסוכים בין אישיים, טיפול בצוואות, ייצוג נאשמים ועצורים ועוד כהנה וכהנה. עורך דין פועל על פי אמות מידה מוכתבות שחלקם נגזרות מהוראת החוק ואחרות מהוראות של לשכת עורכי הדין שאמונה על ניסוח כללי אתיקה של עורכי דין ואף דנה בהפרתם.

הגדרת רשלנות

נאמר כי עורך דין כמו בעלי מקצוע אחרים יכול לטעות, אבל במידה. רשלנות מקצועית מוגדרת כטעות מוגזמת אשר עורך דין סביר לא היה טועה בה. ניתן להגיש קובלנה בלשכת עורכי הדין וגם אצל היועץ המשפטי לממשלה. במידה ולרשלנות המקצועית נלווית גם עבירה פלילית אזי ללקוח יש אפשרות להגיש תלונה במשטרה, ואז התביעה שלו תתברר בבתי משפט אזרחיים ופליליים גם יחד. צריך לציין, כי יש צורך לוודא היטב שעורך הדין, אכן, הפר את חובתו כלפי הלקוח, וכדאי לברר זאת אצל עורכי דין שמתמחים בתחום. היו מקרים רבים בעבר בהם הלקוח סבר שעורך הדין פגע בו ואז השופט או הבורר היושבים בדין שללו זאת.

הוכחת נזקים כספיים

תביעה נגד עורך דין מוגשת בעיקר כאשר נגרמו נזקים כספיים ועל מנת להצליח בתביעה יש לערוך אותה בצורה מסודרת. חובת מגיש התלונה היא להוכיח שאכן נעשו נזקים כאלו, ומשום כך, הוא צריך לספק מסמכים, חוות דעת ודוחות המוכיחים זאת. ללא מסמכים כתובים וברורים אשר נכתבים על ידי מומחים בתחומם לא יהיה אפשר להוכיח נזקים. דוגמאות לנזקים יכולים להילקח מתחומי העסקאות לנדל"ן, ולרוב, נובעות מטעויות חשבוניות, מאי הכרת חוקי המיסוי על בורים, מאי רישום בטאבו וכדומה. עורך דין יכול גם לערוך חוזה חשוב בצורה שגויה ולא לדאוג לחתימת כל הצדדים, או להיכשל בניסוחים משפטיים חשובים בעת עריכת חוזה.

חובת הנאמנות ללקוח

מקרים אחרים של רשלנות עורכי דין יכולה להיות במתן עדות שקר בבית משפט, התנהלות בחוסר תום לב ועוד. עורך דין נתפס כחלק מהמערכת המשפטית וחובתו היא לרדת לחקר האמת, ולכן, התנהלות כזאת נחשבת לנוגדת את תפיסת תפקידו. עורך דין יכול להתרשל בנושאים רבים כמו: אימות מסמכים שגוי כולל מסמכים מתורגמים, ייצוג משפטי שאינו הולם, איחור בהגשת מסמכים חשובים לבית המשפט שיובילו לפסילתם ועוד כהנה וכהנה. לעורך דין יש חובת נאמנות ומתן שירות הוגן ללקוחו. אסור לו להסגיר סודות עליו או לבצע כל פעולה שעלולה לפגוע בו. יחד עם זאת, הגשת תביעה קנטרנית שאיננה צודקת לא תתקבל בעין יפה ברשויות המשפטיות ומגישה יכול להינזק בשל כך.

תגיות:

מופיע בקטגוריות:

נכתב על ידי LawDoseo

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *