מהי עתירה מנהלית?

שתף את דעתך

עתירה לבג"ץ הפכה למונח פופולרי בתקשורת, אולם עתירות מנהליות יש לא רק לבג"ץ אלא גם לערכאות אחרות, והן חלק מזכותו של אזרח שנפגע כתוצאה מפעולה או החלטה של מוסד ומנהל ציבורי או רשות שלטון כלשהי. החום הוא תחום משפט חוקתי ומנהלי, והעתירות נוגעות בשיטה הדמוקרטית בישראל ובאבני היסוד שלה – חוקי היסוד. חוקי יסוד אלה שומרים על מעמדו של האזרח שלא יירמס על ידי רשויות השלטון וכך עו"ד שיש לו ניסיון וידע במערכות ציבוריות עשוי לסייע לאזרחים לא רק בשמירת זכויות הפרט שלהם אלא גם בקביעת פניה של המדינה הדמוקרטית שלנו. מכאן נובע שעו"ד כזה הוא בעל שיעור קומה ותחושת מחויבות ושליחות ציבורית ראשונים במעלה. עו"ד סמי איליה, עו"ד שיש לו ניסיון של עשרות שנים במערכות הציבוריות של המדינה – משטרה, תביעה פלילית ומערכת הביטחון – עוסק גם בתחום זכויות האזרח והפרט, גם בהתנדבות.

דקויות המשפט המנהלי והציבורי

לעתים התחומים משיקים זה לזה ונחוץ ידע רב והיכרות עם התחום כדי להבדיל בין החוקתי-ציבורי לבין המנהלי, ולהחליט בדיוק איזו עתירה מנהלית להגיש ואם זה אפשרי. כאשר משרד עו"ד סמי איליה מטפל בתיקים כאלה, הניסיון הרב שרכש בהיכרות מקרוב בעבודה עם הרשויות מסייע לו להבחין ולאבחן, וכתוצאה מכך להגיש את העתירה הנכונה שתגן על זכויות האזרח שלכם. מנהל ציבורי הוא רב כוח בדרך כלל ויש לדאוג לכך שהשררה לא תבוא על חשבון טובת הפרט. לכך נועדה העתירה המנהלית. לעצים הפגיעה נעשית שרירותית על ידי פקידי ציבור וכאלה יש למי לפנות ולשנות את ההכרעה, בכפוף לחוקי היסוד כמובן והזכויות שמגיעות לאזרח זה.

עניינים שבהם מטפלת עתירה מנהלית

בכל הקשור לעתירות מנהליות תזהו בוודאי עניינים שבהם נתקלתם בעצמכם, כמו הגבלת חופש התנועה, חופש ההתאגדות במקומות עבודה, אפליה על סוגי רקע שונים, החלטות שרירותיות של רשויות מקומיות ומוניציפליות שתוצאתן פגעה בכם והצרה מאוד את הזכות שלכם כאזרחים. עתירה מנהלית מוגשת מרגע שמשרד עו"ד איליה מזהה את הפגיעה שנגרמת לאזרח ופועל כדי למנוע קיפוח של האזרח, או כדי לתקן חקיקה או החלטה שפגעה בו, אפילו עד בג"ץ.

מופיע בקטגוריות: , ,

נכתב על ידי LawDoseo

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *